poniedziałek, 4 marca 2013

Sprzedaż w internecie

Sklep w internecie

Wiele firm sprzedaje swoje produkty lub prowadzi działalność handlową. Krótko mówiąc sprzedaje. W Polsce ok 60% Polaków ma dostęp do internetu. Z powodów oczywistych internet jest powszechniejszy w dużych miastach (koszty łącza dla operatorów), co oznacza że w internecie jest spora grupa docelowa dla większości sprzedawców. 

Drugim istotnym aspektem jest fakt iż praktycznie każdy produkt (od pralki do bielizny) jest obecnie sprzedawany przez internet. 

Trzecim aspektem jest ogromny rynek w postaci portali aukcyjnych - stwierdzenie "kupiłem przez internet/allegro" jest już standardowym zdaniem padającym codziennie w wielu miejscach w Polsce. 

Wniosek jest jeden - bycie w internecie zwiększa grupę docelową (sklep może być w Poznaniu, a mieć klientów ze Szczecina i Lublina), pozwala na dotarcie z ofertą do znacznie szerszej grupy osób zainteresowanych niż wskazuje na to rynek lokalny. 



Jak założyć sklep internetowy 

Sposobów jest kilka:
  • Wykupienie gotowego oprogramowania
  • Zamówienie oprogramowania u programisty (sklep na zamówienie)
  • Wykupienie usługi u dostawcy sklepów internetowych
Na początku skupię się na ostatniej opcji. 

Wykupienie usługi polega na opłacani miesięcznego (kwartalnego, rocznego) abonamentu w zamian za możliwość korzystania z oprogramowania do zarządzania sklepem i prezentacji towarów.  Taki sklep w internecie wymaga minimum wysiłku. 

Sprzedawca potrzebuje:
  • Domenę (nie jest wymagana, ale pomaga gdy ma się własną)
  • Komputer
  • Ew. aparat fotograficzny. 
Resztą zajmuje się dostawca sklepu w internecie. 

 Kto oferuje sklepy w internecie ?

Wiele firm hostingowych w ramach rozszerzania usług dla małych i średnich firm oferuje gotowe rozwiązania. Zaletą jest jedna faktura i współpraca z jedną firmą. Są też wyspecjalizowane firmy które nie oferują zakupu domeny (jak firmy hostingowe), ale sam sklep. Takie firmy zarabiają tylko na sklepach w internecie. 


Jak wybrać sklep w internecie ?

Każdy sprzedawca musi sprawdzić parę aspektów:
  • Liczbę towarów w danym abonamencie - ile sprzedaje towarów ? Mały rzemieślnik sprzedający do 50 produktów ma inne wymagania niż sklep papierniczy
  • Metody płatności i dostawy. 
  • Kontakt z biurem obsługi klienta - tutaj warto zadzwonić. Zawsze można zmienić sklep, ale powoduje to trochę stresu i kłopotu, którego można uniknąć. 
  • Przeczytać regulamin - koniecznie. 
Większość sklepów w internecie posiada bezpłatny okres testowy (14 dni) co pozwala się zorientować w opcjach. Warto dodać artykuły, a następnie poprosić rodzinę aby przetestowała jak się kupuje. Czy im pasuje. Czy wygodnie robi się zakupy. Zwłaszcza młodsze pokolenie umiejętnie podbechtane prośbą o pomoc starszym zwróci uwagę na istotne szczegóły. Warto również wcześniej ustalić że taka pomoc będzie potrzebna aby wykorzystać okres testowy. 

Po wybraniu sklepu w internecie nie pozostaje nic innego jak zarabiać czego wszystkim i sobie życzę :)

Sklepy w internecie:

O pozostałych metodach uruchomienia sklepu opowiem w kolejnych postach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz