niedziela, 17 lutego 2013

Chmura w firmie

Usługi w chmurze, chmura, itp, itd... O co właściwie chodzi ?

Pod pojęciem chmury w IT należy rozumieć przechowywanie danych "w sieci" - czyli w wirtualnej chmurze. Poza prostą konfiguracją i wyborem paru opcji nie interesuje nas gdzie, jak i kiedy dane są przesyłane czy składowane. 


Jakie usługi są dostępne w chmurze ?

Najpopularniejszym zetknięciem z chmurą dla przeciętnej firmy jest usługa hostingu - strony www - na przykład firmowej lub projektu. Firma nie musi uruchamiać serwera www, konfigurować i zabezpieczać dostępu do własnej sieci. Zamiast tego wykupuje usługę, przesyła pliki - i działa. 

Równie ciekawą i pożyteczną usługą są wirtualne dyski. Firmy takie jak dropbox, box.com, sugarsync.com oferują podobne usługi przechowywania plików użytkowników na wirtualnym dysku. Również wielkie korporacje takie jak google czy microsoft udostępniają użytkownikom własnych systemów dostęp do wirtualnych dysków. 

Jak firma może wykorzystać takie usługi ?

Na wiele sposobów:

  • Do współdzielenia dokumentów pomiędzy pracownikami bez konieczności tworzenia własnej infrastruktury (serwer, dostęp zdalny do serwera, itp). W części usług za darmo, w części za drobną opłatą firma wykupuje miejsce "w chmurze" i może korzystać do woli. 
  • Do archiwizacji istotnych dokumentów, plików, projektów. Dzięki temu nawet jak na przykład ktoś ukradnie laptopa szefa, to dane projektowe są łatwe do odzyskania i aktualne. 
  • Do udostępniania publicznie niektórych plików.
Wady chmury - istnieją, a jakże:
  • Chmura działa tylko jak działa internet - nie jest to duża wada, gdyż internet prawie zawsze działa. Brak internetu nie powoduje braku dostepu do plików - tylko brak możliwości aktualizacji zmian. 
  • Dane są udostępnianie poza firmę. Jednak dla małych firm większym kosztem będzie utrata danych w wyniku na przykład zalania kawą laptopa niż potencjalne ryzyko utraty danych. Firmy oferujące wirtualne dyski bardzo dbają o bezpieczeństwo gdyż w większości jest to podstawowa ich działalność gospodarcza. Duże firmy mogą wykupić usługi informatyka który skonfiguruje i będzie utrzymywał "wewnętrzną chmurę". 
Chmura to bardzo dobry sposób na oszczędne gospodarowanie budżetem przy świetnych funkcjonalnościach. Należy pamietać jednak o paru szczegółach:
  • Należy tworzyć dobre, silne hasła (min. 8 znaków, duże i małe litery, cyfry)
  • Należy przeczytać regulamin - ta wiedza zawsze się przydaje. 
  • Nie należy udostępniać "automatycznie" dostępu do chmury, dysku, itp
  • Należy uważnie czytać emaile jeżeli jakieś przychodzą od firmy oferującej chmurę - to może być próba wyłudzenia dostępu do naszych danych. 
Na koniec parę linków:
Hostingi:
Wirtualne dyski:
W przypadku usług microsoft i google wymagana jest rejestracja. Oprócz dostępu do wirtualnego dysku zarówno google jak i microsoft oferują dostęp do emaila, możliwość edycji plików typu Word, Excel, PowerPoint, korzystanie z kalendarza i parę innych funkcji równie przydatnych. 

Pozdrawiam, 
MWW






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz