Postaram się opisać parę wniosków z dotychczasowej pracy, które mam nadzieję mogą okazać się przydatne.
Zaczynajmy więc :)
IT w firmie. Dla wielu temat rzeka, dla innych temat na krótkie pytanie (działa ? jak działa to wystarczy i mam tu ważniejsze sprawy). Prawda jak to zwykle leży pośrodku.
IT w firmie musi pełnić rolę użytkową - czasy gdy departament IT pełnił rolę kierującą (potrzebujemy nowych serwerów - 8 sztuk) dawno minęły. Dotyczy to również firm informatycznych. Tak, nawet firmy których podstawową działalnością jest samo IT (programowanie, wdrożenia, itp) powinny mieć podejście użytkowe do samego działu IT rozumianego jako wsparcie.
Co się składa na zadania działu IT ?
W dużym skrócie wszystkie działania zmierzające do utrzymania w dobrym stanie infrastruktury IT oraz (rzadziej spotykane) doradztwo w zakresie podstawowej działalności firmy. Infrastruktura IT to wszystkie komputery, sieci, dostęp do internetu (kablowy i mobilny), bazy danych, serwery, kopie zapasowe, sprzęt, drukarki, itp. Jest to raczej dobrze rozumiany i wypełniany element współpracy pomiędzy działem IT (wewnętrznym lub zewnętrznym) a firmą.
Doradztwo jest już trudniejszym elementem. Doradztwo polega na pro-aktywnym podejściu do zagadnienia. Przykłady ? Proszę bardzo:
- Firma programistyczna po pierwszym sukcesie zastanawia się nad wdrożeniem skutecznego systemu kontroli wersji - który system okaże się najlepszy z punktu widzenia firmy ?
- Firma sprzedażowa wdraża nowy system wymiany danych ze sklepami - w jaki sposób można zapewnić ciągłość działania wymiany danych ?
- Wszelkiego rodzaju szkolenia (z bezpieczeństwa, zagrożeń) pomagają zarówno firmie jak i działowi IT we wzajemnym rozumieniu.
Postaram się opisać parę przykładów "z życia IT" które mogą być pomocne w wyborze dobrego rozwiązania.